Akuajenik (Suya Bağlı) Kurdeşen

Akuajenik (suya bağlı) kurdeşen, herhangi bir sıcaklıktaki suyla temas sonrası ortaya çıkan alerjik bir tablodur. Nadiren görülmekle birlikte bazen alerjik şoklara da sebep olabilmektedir. Su ile temas sonrası ciltte kaşıntılı kırmızılıklar halinde kendini gösterir. Hastaya 20 dakika süreyle vücut ısısında ıslak giysi giydirilerek teşhis konulur. Gençlerde ve yetişkinlerde daha sık görülmektedir.

Suya bağlı (Aquajenik) kurdeşen nedir?

Oldukça nadir görülen bu kurdeşen tipinde kişi, derecesine bakılmaksızın herhangi bir ısıdaki suyla temas ettiği andan sonra ciltte kızarıklık ve kaşıntı olarak reaksiyon görülür.  Bazen ailesel olarak seyrettiği gözlenmiştir.

Alerji gelişen kişinin suyla temasını olabildiğince azaltması ve suyla temas öncesinde antihistaminik ilaçlar veya bariyer kremleri kullanması faydalı olabilmektedir. 

Akuajenik (suya bağlı) kurdeşenin belirtileri nelerdir?

Su ile temas eden cilt bölgesinde 1-2 mm büyüklüğünde kaşıntılı döküntüler görülür, (el ve ayakta genellikle görülmez).  Kurdeşen döküntüleri yaklaşık 30-60 dakika içerisinde kaybolurken, bazı nadir olgularda nefes darlığı, hışıltı gibi sistemik belirtiler görülebilir.  Ayrıca bazen soğuğa bağlı kurdeşen, dermatografizm gibi kurdeşen tipleri ile birlikte seyredebilir. Bazen baş dönmesi, nefes alıp vermede zorluk, dil ve boğazda şişme gibi durumlarda acil müdahale gerekebilir.

Suya bağlı kurdeşenin nedenleri nelerdir?

Suya bağlı gelişen (Aquajenik) kurdeşenin kesin bir sebebi yoktur. Ailesel yatkınlık nedenlerden sayılabilir. Kurdeşende suyla temas histamin ve bazı kimyasalların salınımına sebep olur ve salınan histamine ve kimyasallar kaşıntı, kızarıklık hatta tüm vücutta yaygın reaksiyona sebep olur. Tuzlu suyun vücutta daha az reaksiyona sebep olduğu belirtilmektedir.

Suya bağlı kurdeşen teşhisi nasıl konulur?

Suya bağlı kurdeşende tanı koymanın yolu, hastaya yirmi dakika boyunca vücut ısısında ıslak giysi giydirmektir. 25-30 dakika içinde kurdeşen gelişimi pozitif olarak gözlemlenmektedir.

Suya bağlı kurdeşenin tedavisi nasıl yapılmalıdır?

Suya bağlı kurdeşenin tamamen tedavi edilmesi mümkün olmamakla birlikte,  belirtileri rahatlatan tedaviler verilebilmektedir. Antihistaminikler bunlardan bazılarıdır. Alerji hastalıkları uzmanınız hastalığın ciddiyetine göre en doğru tedaviyi planlayacaktır. Tedavi seçenekleri arasında;

Antihistaminikler

– Ultraviyole (ışın) tedavisi.

– Propranolol (beta bloker)

– Bariyer oluşturan kremler bulunmaktadır.