Dermografik Kurdeşen

Dermografi kelimesi “deri üzerine yazı yazma” anlamına gelmektedir. Dermatografisi olan kişilerin ciltleri üzerine hafifçe bir şeyler çizdiğinizde bu çizikler ürtikere benzeyen, kırmızı kabartılar olarak görünür. Basit testlerle rahatlıkla tanısı konulurken çoğunlukla ergenlik çağındaki çocuklar ve genç erişkinlerde gözlemlenen kurdeşen tipleri arasında dermografik kurdeşen bulunur.  Dermatografi kendiliğinden iyileştiği için genellikle tedavi gerektirmez ancak, ileri vakalarda alerji uzmanınız antihistaminik ilaçlarla tedavi planlayabilir.

Dermografik Kurdeşen Nedir?

Dermatografizm veya dermografi, deri üzerine yazı yazma olarak tanımlanır. Dermografik kurdeşeni olan kişilerin ciltleri hafifçe çizildiğinde bu çizikler kurdeşen tarzı kırmızı kabartılar olarak görünür ve bu kırmızı kabartılar ortalama 25-30 dakika içerisinde kaybolur.

Dermatografinin tam olarak nedenleri bilinmemekle birlikte bazı kişilerde bu durumun oluşmasında, üzüntü, enfeksiyon veya penisilin gibi ilaçların etkili olduğu gözlenmiştir.

Dermografik kurdeşenin genellikle tedavi edilmesi gerekmez ancak, çok rahatsız edici durumlarda Alerji Uzmanları antihistaminik gibi alerji ilaçları verebilirler.

Dermografik Kurdeşen (Dermografizm) Nasıl Belirti Verir?

Dermografisi olan kişinin cildinin çizilmesini takiben birkaç dakika içinde belirtiler, kızartı ve kabarmalar ortaya çıkar ve genellikle 25-30 dakika içinde yok olurlar. Dermatografi belirtileri;

  • Kaşıntı
  • Kırmızı, kabarık çizgiler
  • Şişlik
  • İnflamasyon
  • Ürtiker benzeri şeritler olarak özetlenebilir.

Dermatografik kurdeşen çok sık olmamakla birlikte bazen daha yavaş gelişir ve kaybolması birkaç saat ile birkaç günü bulabilir. Bu durumun kendisi aylar veya yıllarca sürebilir.

Dermografik kurdeşenin belirtileri varsa, hangi doktora götürmeli miyim?

Dermografizm genellikle kendiliğinden geçer ancak, belirtiler arttıysa ve rahatsız edici bir duruma geldiyse doktoruna görünmesinde yarar vardır.

Dermografik Kurdeşenin (Dermografizm) Sebepleri Nelerdir?

Dermogarfizm nedenleri kesin olarak bilinmemekle birlikte, alerjik bir reaksiyondan kaynaklandığı düşünülmektedir. Ancak henüz spesifik bir alerjen tanımlanamamıştır.

Dermografik kurdeşen oluşmasını bazen basit şeyler tetikleyebilir. Örneğin kıyafetlerin veya yatak çarşafının sürtmesi sonucu ciltte tahriş oluşabilir. Bazen de enfeksiyon, üzüntü veya penisilin gibi ilaçlarla da tetiklenebilmektedir.

Dermografik Kurdeşen için risk faktörleri nelerdir?

Dermografizm her yaşta görülmekle birlikte genç erişkinler ve ergenlik çağındaki çocuklarda daha sık olma eğilimindedir. Dermatit veya cilt kuruluğu gibi herhangi bir başka cilt probleminiz varsa dermatografiye daha yatkın olabilirsiniz. Sık sık kaşınmaya sebep olan cilt hastalıkları, bu kurdeşen tipinin oluşma riskini artırabilmektedir.

Dermografik Kurdeşenin (Dermografizm) tanısı nasıl konulur?

Dermografik kurdeşen tanısı doktorunuz bir dil basacağıyla sırtınız veya kolunuzun derisini çizmesiyle konulabilir. Doktorunuz bu şekilde çizdikten sonra, o alanda birkaç dakika içinde kırmızı, şiş bir çizgi veya şerit belirecek mi diye gözlemler. Oluştuğu taktirde teşhisi koyar.

Dermografik Kurdeşen (Dermografizm) nasıl tedavi edilir?

Dermatografi kendiliğinden iyileştiği için genellikle tedavi gerektirmez ancak, ileri vakkalarda alerji uzmanınız antihistaminik ilaçlarla tedavi planlayabilir.

Dermografik Kurdeşen’den nasıl korunabilirsiniz?

Rahatsızlığı azaltmak ve dermatografi belirtilerini önlemek için şu ipuçlarını deneyin:

  • Cildinizi nemli tutun; Banyo sonrası losyon ve kremler ile cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmeyin. Kuru bir cildin kaşınma ihtimali daha fazladır.
  • Cildinizi tahriş etmekten sakının; Cildinizi sert sabunlar, sıcak duş ve banyolardan uzak tutun. Yün gibi kaşındırıcı giysileri giymeyin.
  • Cildinizi kaşımayın; Dermatografi veya sık kaşındıran bir cilt rahatsızlığınız varsa, cildinizi kaşımaktan kaçının. Kaşımak durumu alevlendirecektir.