Egzersize Bağlı Kurdeşen

Egzersize bağlı kurdeşen, adından da anlaşılacağı gibi egzersiz sırasında veya sonrasında deride kaşıntı ve kızarıklıkların oluştuğu hatta bazen alerjik şok gibi ciddi reaksiyonların da gelişebildiği bir kurdeşen çeşididir. Hastaya koşu bandı testiyle teşhis konulabilir. Tedavisinde antihistaminiklerden yararlanılır. Tedbir olarak, kişi egzersiz yaparken semptomlar ortaya çıkar çıkmaz egzersizin durdurulması gereklidir.

Egzersize Bağlı Kurdeşen Nedir?

Egzersize bağlı kurdeşenler, egzersiz yapmakla gelişen bir alerjik reaksiyondur. Egzersiz sırasında veya sonrasında kaşıntı ve kızarıklıklar ile ortaya çıkan bir kurdeşen tablosudur.

Egzersize bağlı kurdeşen bazı kişilerde hafif belirtilerle görülürken, bazı kişilerde belirtiler oldukça ciddi görülebilmektedir. Egzersiz sonucu tansiyon düşüklüğü, bayılma ve hatta ölümle sonuçlanan bir tablo da görülebilir.

Egzersize Bağlı Kurdeşenler Nasıl Belirti Verir?

Egzersiz yapan kişinin cilt yüzeyinde kızarıklık, kaşıntı görülürken, yüz, dil veya ellerde şişlik şeklinde bulgular da ortaya çıkar. Bazı ileri vakalarda semptomlar daha da şiddetlenerek şoka kadar gidebilir.

Egzersize Bağlı Kurdeşenin Nedenleri Nelerdir?

Egzersize bağlı kurdeşenin kesin bir nedeni bulunmamaktadır.  Egzersiz yapmak vücutta histamin ve bazı kimyasalların salınımına sebep olur. Bu salınan histamine ve kimyasallar kaşıntı, şişlik, kızarıklık, bazen de tüm vücutta yaygın alerjik reaksiyona sebep olmaktadır.

Egzersize bağlı kurdeşende risk faktörleri

Bazı gıdaların alımı, bazı ilaçlar (aspirin, nonsteroid antiinflamatuarlar) egzersize bağlı kurdeşene sebep olurken, aynı zamanda herkeste de egzersize bağlı kurdeşen gelişebilir.

Egzersize bağlı kurdeşenin teşhisi nasıl konulur?

Bu kurdeşen türünün teşhisi koşu bandı testi uygulanarak konulur.

Egzersize bağlı kurdeşen için ne yapabilirsiniz?

Egzersize bağlı kurdeşen ataklarından korunmak için şu önlemleri alabilirsiniz;

  • Alerjik reaksiyonu, bulguları ortaya çıkaran egzersizlerden kaçınabilirsiniz
  • Egzersiz yaparken yanınızda birisinin bulunması sizin için daha güvenli olacaktır
  • Besinlerle ilişkisi varsa o gıdalar tüketildikten sonra 4-6 saat egzersizden kaçınmalısınız
  • Antihistaminikler kaşıntınızı rahatlatmakta yardımcı olacaktır.
  • Daha ağır durumlar için yanınızda adrenalin otoenjektörü bulundurmalısınız

Egzersize bağlı kurdeşenin tedavisi nasıl yapılmalıdır?

Egzersize bağlı kurdeşenin kesin bir tedavisi yoktur. Ancak semptomları rahatlatan tedaviler uygulanabilir (Antihistaminik vermek gibi). Ayrıca alerjik reaksiyonun ortaya çıkmasına sebep olan belli egzersizlerden ve ilişkisi olan gıdalardan uzak durulmalıdır.

Egzersize bağlı kurdeşenin zararları nelerdir?

Egzersize bağlı kurdeşenler bayılma ve alerjik şok dediğimiz ölümcül reaksiyonlara neden olabilir.

Egzersize bağlı kurdeşenler için ne zaman doktora gidilmelidir?

Egzersize bağlı olarak ciltte reaksiyon gelişiyor ise bir doktora gidilmelidir. Bunun için 0-18 yaşına kadar olan çocuklarda Çocuk Alerji Uzmanı ve 18 yaşından büyüklerde Yetişkin Alerji Uzmanlarının değerlendirilmesinde yarar vardır.