Gıdalar Kurdeşene Sebep Olur mu

Kurdeşen (ürtiker) ciltte kırmızı plaklar şeklinde görülen, kaşıntılı, bazen ödem ile birlikte seyreden  alerjik bir hastalıktır. Kurdeşen oluşumunda alınan gıdalar ve etkisi mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Akut (ani gelişen) kurdeşene sebep olan besinler

Çocuklarda aniden gelişen kurdeşen vakalarında besin alerjisi üzerinde önemle durulmalıdır. 170 adet alerjik reaksiyon yapan besin maddesi bulunmakla birlikte, en sık alerjiye neden olanlar arasında ;

– Süt,

– Yumurta,

– Buğday,

– Soya

– Fıstık, fındık gibi kuruyemişler,

– Deniz ürünleri,

– Domates sayılabilmektedir.

(Gıdalardaki katkı maddeleri henüz tartışmalıdır)

Kronik kurdeşene sebep olan besinler

Yapılan araştırmalar akut (ani gelişen) kurdeşen vakaları ile besinler arasında ilişki olduğunu göstermiştir. Ancak aynı bağlantı kronik (uzun süreli) kurdeşen vakalarında kurulamamıştır. Sınırlı sayıdaki çalışmalarda kurdeşen öyküsü olan çocukların %10’unda gıda alerjisi ve spesifik IgE ile birlikte gösterilmiştir.

Kronik kurdeşenli hastaların ise yaklaşık %7’sinde gıda alerjisi varlığı ortaya konmuştur ve bu gıdalar çoğunlukla istiridye ve ya karidesle ilişkilendirilmiştir.

Kronik kurdeşen vakalarında, besinlerdeki katkı maddeleri nedeniyle oluştuğu varsayılan reaksiyonların “yalancı alerjiler” olduğu düşünülmelidir.