Kurdeşen Tedavisi Nasıl Yapılır

Kurdeşen tedavisi akut veya kronik kurdeşen olmasına göre değişiklik gösterir ve tedavisi de buna göre yapılır. 6 haftadan kısa süren akut kurdeşen ile 6 haftadan uzun süren kronik kurdeşenin tedavisi, teşhis konulduktan sonra planlanır.

Akut Kurdeşen Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastada ani gelişen (akut) kurdeşen durumunda eğer belirtiler başlayalı 6 haftadan az bir süre olmuşsa detaylı bir öykü alınması oldukça yol gösterici olacaktır. Gıdalar, ilaçlarla, böcek ısırması, enfeksiyon, fiziksel bir uyarı ile bağlantısı olup olmadığı araştırılmalıdır. Hastadan alınan öykü ve fiziki bulgulara göre, gerekirse laboratuvar testleri de istenebilir.

Kurdeşende Korunma Tedavisi

Kurdeşeni tetikleyen uyaranlardan uzak durması özellikle öncelik taşır.

Akut Kurdeşende İlaç Tedavisi

Kurdeşen çok ileri düzeyde değilse sadece antihistaminik ilaçlar ve kaşınan yangılı yerleri soğutucu losyonlar verilir.

Ciddi bir akut kurdeşen tablosu ile karşı karşıyaysak intravenöz adrenalin, klorfeniramin ve sistemik kortikosteroid tedavileri vakanın ciddiyetine göre tercih edilmektedir. İleri düzeyde ciddi vakalar yatırılarak tedavi edilmelidir. Hastada anaflaksi (alerjik şok) durumu gelişmişse alerjik şok tedavisi yapılmalıdır.

Kronik Kurdeşen Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kronik kurdeşen vakalarında hastanın öyküsü çok önemlidir. Öncelikle anjioödemin olup olmadığına bakılmalı, enfeksiyonlar, ilaç, gıdalar ve cilt bakımı uygulanıp uygulanmadığı, fiziksel uyaranlarla ilişkisi araştırılmalıdır. Fizik muayenede sebeplere yönelik bir belirtinin olup olmadığı, ağrı kesici ilaçlar, asetilsalisilik asit gibi ilaçlar araştırılmalı, kurdeşenin ciddiyetine göre tedavi planlanmalıdır.

Tedavi planlanırken öncelikle sedasyon yapmayan antihistaminikler tercih edilmelidir. 2-4 haftalık tedavi sonunda cevap alınamaz ise doz 4 kata kadar artırılmalıdır. Ciddi alevlenmelerde araya ilave olarak kortikosteroid tedavi 10 gün süreyle uygulanabilmektedir. Antihistaminik tedavide doz 4 kat artırılmasına rağmen 2-4 haftada tedaviden yanıt alınamadıysa diğer ilaçlardan montelukast, H2 antihistaminik ilavesi, sikosporin tedavi düşünülmelidir.

Tüm bu tedavilere cevap alınamayan hastalarda Omalizumab (Anti IgE) tedavisi düşünülmelidir.