Kurdeşen (Ürtiker) neden olur

Kurdeşen (ürtiker)  kırmızı, kaşıntılı döküntülerin oluştuğu, bazen de anjiödemin de eşlik ettiği alerjik bir deri hastalığıdır. Kurdeşen hastalığında çoğu zaman net bir sebep bulunmamakla birlikte, araştırıldığında birbirinden farklı nedenler bulunabilmektedir. Akut veya kronik kurdeşen olmasına göre farklı sebepler görülebilmektedir.

Akut kurdeşen nedenleri nelerdir?

Akut kurdeşende belirtiler 6 haftadan daha kısa sürede düzelir.

Akut kurdeşen vakalarının yaklaşık yarısında sebepler belirsizdir ve idiopatik (nedeni belirsiz) ürtiker denilir.

Akut kurdeşen hastalarının yaklaşık %40’ında üst solunum yolu enfeksiyonu sebebiyle ataklar gelişir.

Akut kurdeşen hastalarının yaklaşık %9’unda ilaçlar sebep olurken Penisilin gibi antibiyotikler en sık sorumlu olan ilaçlardandır.

Çocuklardaki akut kurdeşen vakalarında besin alerjileri en sık sebepler arasındadır. Özellikle fındık, fıstık gibi kuruyemişler, yumurta, deniz ürünleri, domates düşünülmelidir. Besin katkı maddelerinin etkisi ise tartışmalıdır.

Akut kurdeşen sebepleri arasında böcek ısırıkları ve sokmaları da yer almaktadır.

Vücuda temas eden kimyasallar, lateks, kozmetik, bitkiler, merhem gibi maddeler akut kurdeşene nadiren sebep olabilmektedir.

Lenfoma gibi hastalıklarda da kurdeşen görülebilir.

Kryoglobulinemi dediğimiz durum hepatit c ve kronik lenfositik lösemiye bağlı gelişebilir. Serum hastalığı ve immune kompleks hastalıklar neden olabilir.

Romataid artrit, juvenile romataid artrit, SLE nadir kurdeşen nedenlerindendir.

Tiroid hastalıkları kurdeşen ataklarına sebep olabilir.

Gebelik kurdeşen ataklarını arttırabilmektedir.

Serum hastalığı, kan transfüzyon reaksiyonları, viral ve bakteriyel enfeksiyonlar kompleman sistemine bağlı akut kurdeşen gelişmesine neden olabilmektedir.

Kronik Kurdeşenin Nedenleri Nelerdir?

Kronik kurdeşen denilince 6 haftadan daha uzun süren kurdeşenler kastedilmektedir. Kronik kurdeşen pek çok nedenle ortaya çıkabildiği için ayrıntılı olarak araştırılması gereken bir hastalıktır.

Kronik kurdeşenli çocukların çoğunda sebep bulunmamakla birlikte genellikle solunum yolu enfeksiyonları, ilaçlara bağlı, diş enfeksiyonlar, tiroid hastalıkları gibi birçok nedenle gelişebilmektedir.

Fiziksel veya dış uyarılarla gelişebilen kurdeşenlerde ise sıcağa bağlı, soğuğa bağlı, titreşime bağlı, egzersize bağlı gibi birçok nedenle de kurdeşen gelişebilmektedir.

Sonuç olarak gerek akut gerekse kronik kurdeşen birçok nedene bağlı gelişebilmektedir. Bu nedenle de ayrıntılı bir inceleme, araştırma yapılmasında yarar vardır.

Çocuklarda kurdeşen (ürtiker) oluşması için pek çok sebep bulunurken, en sık sebepler arasında

  • Enfeksiyonlar (Hepatit gibi viral enfeksiyonlar, idrar yolu veya solunum yolu enfeksiyonları)
  • İlaçlar (Penisilin grubu antibiyotikler, vitaminler dahil)
  • Gıdalar ve gıda katkı maddeleri
  • Parazitler, böcekler
  • Romatizmal hastalıklar,
  • Fiziksel nedenler (Güneş ışığı, aşırı soğuk veya sıcağa maruz kalma gibi)
  • Diğer sistemik hastalıklar
  • Stres sayılabilir.