Kurdeşen (Ürtiker) Nasıl Oluşur Sadece Çocuklarda Mı Görülür

Kurdeşenler nasıl oluşur?

Kurdeşen, ciltten kabarık plaklar şeklinde, bastırıldığında beyazlaşan kızarıklıklar olarak kendini gösteren, kaşıntılı, bazen de ödemin eşik ettiği alerjik bir cilt hastalığıdır.

İnsanlarda bağışıklık sistemine bağlı olarak veya bağlı olmayan çeşitli sebepler neticesinde ciltteki mast hücresi denilen hücrelerden çeşitli kimyasal maddeler ve histamin salınımı olur. Bu salınım sonucu ortaya çıkan kimyasal maddeler, ciltte kaşıntıya ve yangılı, kabartılı, kırmızı plaklara sebep olur. Ayrıca bazen bu kimyasallar cilt yüzeyindeki küçük kan damarlarından sıvı sızmasına neden olarak ödem dediğimiz şişliklere de sebep olmaktadır.

Kimler risk grubundadır?

Toplumun % 15-25’lik bir kesiminin hayatlarının bir döneminde kurdeşen (ürtiker) geçirdiği gözlenmiş olup, kadınlarda erkeklere göre 2 kat daha fazla görülmektedir.

Akut (ani gelişen) kurdeşen çocuk ve gençlerde, kronik (uzun süreli) kurdeşen ise 20-40 yaş aralığındaki yetişkinlerde daha sık görülmektedir. Ailesinde ve kendi geçmişinde alerji, astım öyküsü olan çocuklar daha fazla risk altındadır.

Sadece çocuklarda mı görülür?

Her 4 çocuktan biri hayatı boyunca neredeyse bir kez kurdeşen hastalığına yakalanır. Özellikle alerjik nezle, astım, egzama gibi alerjik hastalığı olanlarda daha sık görülürken her iki çocuktan birinde rastlanmaktadır. Çocuklarda acile başvurmayı gerektirecek şekilde en sık görülen alerjik cilt hastalığıdır.

Kurdeşenin tanı ve tedavisinde Çocuk Alerji Uzmanları

Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanları kurdeşen (ürtiker) ve tüm alerjik hastalıkların tanı ve tedavisi için eğitim almış ve bu konuda diploması olan doktorlardır. Bu sebeple ciddi kurdeşen ve alerji hastalıkları gelişen çocukların Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları uzmanı tarafından görülmesi gerekir. 18 yaşından büyüklerin ise Yetişkin İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanları tarafından takip edilmesi, tanı konulup tedavi edilmesinde yarar vardır.