Sıcağa Bağlı Kurdeşen

Sıcağa bağlı kurdeşen, kişilerin sıcak cisimlerle temasından hemen sonra ciltte kaşıntı, kızarıklık veya yanma şeklinde belirtilerle kendini göstermektedir. Cilt yüzeyine lokal olarak sıcak uygulanması ile teşhis konulabilir. Tedavide antihistaminikler, belirtileri düzeltmede ilk tercih edilen ilaçlardır. Dirençli vakalarda omalizumab (anti-IgE) ‘dan yararlanılabilir.

Sıcağa bağlı kurdeşenler nedir?

Sıcağa bağlı kurdeşen, sıcak cisimlerle temas sonrası gelişen cilt reaksiyonudur. Sıcakla temas edildiği zaman yanma veya kızarıklık, kaşıntı şeklinde belirtiler gösterir. Kurdeşen tipleri arasında daha az görülür.

Sıcağa bağlı kurdeşen belirtileri mutlaka bir alerji uzmanı tarafından değerlendirilmelidir. Bunun için 0-18 yaş aralığındaki çocuklar Çocuk Alerji Umanı tarafından, 18 yaşından büyükler ise Yetişkin Alerji Uzmanları tarafından değerlendirilmeli ve düzenli olarak takip edilmelidir.

Sıcağa bağlı kurdeşen nasıl belirti verir?

Sıcağa bağlı kurdeşende sıcağa maruz kalınan bölgelerde birkaç dakika içinde kızarık ve kaşıntılı plaklar ortaya çıkar. Belirtiler sıcağa maruz kalan bölgeyle sınırlıdır ve birkaç saat içinde de düzelir.

Sıcağa bağlı kurdeşenin tanısı nasıl konulur?

Sıcağa bağlı kurdeşenin (ürtikerin) tanısını koymak için Sıcak Tüp Testi yapılır. Alerji uzmanınız bazı durumlarda altta yatan bir hastalığın teşhisi veya ayırıcı tanı için başka testler de yaptırabilir.

Sıcağa bağlı kurdeşenin tedavisinde neler yapılmaktadır?

Sıcağa bağlı kurdeşenin tamamen tedavisi olmamakla birlikte rahatlatan tedaviler yapılabilmektedir. En uygun tedavi protokolü;  antihistaminikler, sıcak su ve sıcak hava ile temastan kaçınmaktır ancak altta yatan nedene göre Alerji Uzmanınız uygun tedavi planlamanızı yapacaktır.

Sıcağa bağlı kurdeşenin tedavisinde;

-Antihistaminikler kullanılabilir; Bu ilaçlar belirtileri ortaya çıkaran maddeleri bloke ederek etkisini gösterir.

-Omalizumap. Sıcağa bağlı kurdeşenin ilaçlara cevap vermeyen vakalarında faydalı olabilmektedir.

Sıcağa bağlı kurdeşen bazı kişilerde haftalar veya aylar sonra düzelirken, bazılarında uzun yıllar devam edebilmektedir.

Sıcağa bağlı kurdeşeni olan kişiler ne gibi önlemler alabilir?

Bazı önlemler sıcağa bağlı kurdeşene karşı faydalı olabilir.

-Sıcak ile temas öncesi antihistaminik tedavisine başlanması,

-Cildi ani ısı değişimlerinden korunması,

-Sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınılması,

-Ciddi reaksiyonlar için epinefrin oto-enjektör bulundurulması,